שינוי קריירה

השאלות שיסייעו לכם להחליט אם אתם צריכים להחליף עיסוק או אולי לעבור למקום עבודה אחר, לצאת לעצמאות או לפתח את כישוריכם המקצועיים
קישור למאמר בעיתון כלכליסט 18.12.2016

אתם יושבים בשבת בערב והמחשבה על כך שמחר יום ראשון, ומתחיל שבוע חדש בו תופיעו לעבודה שאתם שונאים גורמת לכם לדכדוך. אתם יודעים שאתם לא אוהבים את העבודה אבל מתלבטים אם זו רק תקופה שחולפת, או אולי החברה שבה אתם מועסקים לא מתאימה לכם או שאתם צריכים בכלל לשנות כיוון, ללמוד מקצוע חדש, לפתוח עסק שונה או במילים אחרות, לעשות 'שינוי קריירה'.
לפי נתונים של הלשכה האמריקאית לסטטיסטיקה מהשנה שעברה, אנשים מחליפים עבודה בממוצע כל 4.5 שנים. אין נתונים לגבי כמה פעמים במהלך חייו אדם עושה שינוי קריירה מכיוון שישנם חילוקי דעות לגבי מה נחשב שינוי שכזה, אך חלק מ-12 מעברי העבודות שעושים בממוצע בארבעים שנות עבודה, מיוחסים לשינויי קריירה.ד"ר דפנה שקדכיצד מחליטים על שינוי קריירה על פני שינוי מקום עבודה, מתי ואיך עושים אותו? השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם, אומרת ד"ר דפנה שקד, מנטורית לקריירה ולמציאת עבודה, היא האם אתם אוהבים את המקצוע, העיסוק והעשייה. אם התשובה היא כן אז יכול להיות שמה שאתם לא אוהבים הוא רק מקום העבודה שלכם וזה יכול להיות מסיבות שונות. למשל, אולי אתם לא אוהבים את האנשים, לא מסתדרים עם הבוס, או שהעבודה עצמה בארגון שבו אתם מועסקים היא מונוטונית ומשעממת. אם החלטתם שמה שאתם בעצם לא אוהבים הוא מקום העבודה ולא המקצוע שלכם – הגיע הזמן לחפש מקום אחר. אולי בארגון אחר תוכלו למצוא גמישות רבה יותר בשעות, שכר גבוה יותר או סביבת עבודה נעימה יותר.ברגע שביררתם ממה בדיוק אתם לא מרוצים בעבודתכם והגעתם למסקנה שמדובר בעיסוק ולא במקום העבודה הספציפי, אתם צריכים לשאול את עצמכם שתי שאלות נוספות: ראשית, האם אתם לא מרוצים מהעיסוק אבל רואים אלטרנטיבה בדרך שבה אתם מבצעים את אותו העיסוק? כלומר, למשל אולי אתם רואי חשבון או עורכי דין ומאמינים שאם תפתחו עסק עצמאי תוכלו להשיג גמישות תעסוקתית ולהגדיל את ההכנסות ביחס למצב הנוכחי בארגון שבו אתם עובדים. אולי אתם מהנדסים ואוהבים אספקטים מסויימים של המקצוע אך בארגון שבו אתם נמצאים הפרוייקטים שעליהם אתם עובדים לא מאפשרים לכם להתעסק באותם אספקטים. במידה ואתם רואים אלטרנטיבה לשינוי צורת ההעסקה שתאפשר לכם להמשיך באותו מקצוע או תחום עיסוק השינוי שאתם מחפשים הוא לא שינוי קריירה אלא מעבר לדרך העסקה אחרת, עצמאות או מעבר לארגון אחר.
יכול להיות שהתשובות לכל השאלות עד כה היו "לא". כלומר, אתם לא מרוצים מהעבודה שלכם בגלל שאתם לא אוהבים את העיסוק ואתם לא רואים אלטרנטיבה לשינוי צורת ההעסקה שתגרום לכם לאהוב אותו יותר. במקרה כזה אתם ככל הנראה מעוניינים בשינוי קריירה. גם כאשר החלטתם שזה רצונכם ישנם סוגים שונים של שינוי וצריך לברר איזה מהם מתאים לכם יותר. הסוג הראשון של השינוי הוא כזה שכולל התאמה של סט הכישורים שברשותכם לתפקיד אחר, או מקצוע אחר אבל קשור. למשל, מעצבים גרפיים שעושים שינוי לעיצוב UX (חוויית משתמש). הם מביאים איתם לתוך עולם חוויית המשתמש את ההבנה בעיצוב, הבנת הנראות והטאצ' שבו השתמשו בעיסוק הקודם. "התפיסה שלי היא שעולם העבודה כל הזמן משתנה, כל הזמן נוצרים תפקידים חדשים ולכן אנחנו מחוייבים להיות בתהליך למידה מתמיד ולהתאים כל הזמן את סל הכישורים שאנחנו מביאים איתנו לתוך הדרישות והביקושים של עולם העבודה. לכן זה מאוד מתבקש שאנשים יעשו שינויים והתאמות. אותם מעצבים שעושים הסבה ל-UX מייצרים לעצמם ביקוש ופותחתים עבורם אופציות של משרות גמישות, זהו הכיוון אליו הולך העולם וצריך להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק", אומרת שקד.
הסוג השני של שינוי הוא מהפך, מעבר לתחום שונה לגמרי, גם אם עדיין תעשו שימוש בחלק מהכישורים שרכשתם במהלך העיסוק במקצוע הקודם. לדוגמא, שקד מספרת על לקוח שעבד כבודק תוכנה בהייטק במשך שנים רבות, נמאס לו והוא פתח בית קפה טבעוני שפועל כבר שלוש שנים. שינוי כזה, של 180 מעלות הוא פחות טריוויאלי וטומן בחובו סיכון גדול יותר. עם זאת, מעברי קריירה שנתפסו בעבר כחריגים נחשבים מקובלים הרבה יותר היום. "יש הרבה יותר מוכנות של השוק לקבל שינוי קריירה ולכן גם הסיכוי למצוא עבודה ולהתקדם הוא הרבה יותר גבוה. אנחנו יכולים לראות הרבה מאוד אנשים שעוברים מעולם הכלכלה לעולם הפיתוח העסקי, ממכירות לשיווק, רופאים שמקימים סטארטאפים רופאיים ועובדים לצד השיווק או גיוס הכספים", אומרת שקד.
למרות שהנכונות של השוק לקבל שינויי קריירה אכן גדולה יותר, כל שינוי כזה יכול לגרום להאטה בהתקדמות, בשכר או בדרגת התפקיד. אדם שעושה שינוי של 180 מעלות ומתחיל במקצוע חדש יצטרך ככל הנראה להתחיל בתפקיד זוטר יותר ולהתמקצע. לכן, מומלץ לסגל מידה של סבלנות ולערוך שינויים הדרגתיים. "למדת עולם תוכן חדש, השקעת, קח לך לפחות שנתיים של התמחות באותו עולם תוכן. נניח שעשית קורס של שנה – תשקיע בתחום החדש, תלמד, תרכוש ניסיון", אומרת שקד. בנוסף, השינוי ההדרגתי עדיף במידת האפשר על השינוי הקיצוני. "ייראה לי מאוד מפתיע למשל שאדם למד משפטים, השקיע שלוש שנים, עשה סטאז' ועבד כמה שנים במקצוע ואז הוא מודיע שהוא לא מתכוון להסתכל לכיוון הזה של משפטים לחלוטין. הוא היה צריך לזהות את זה מוקדם יותר", אומרת שקד. כמו כן, הסיכוי למצוא תפקיד שהולם את ההשכלה ורמות השכר במעבר הדרגתי הוא רב יותר. כך לדוגמא, אותו עורך דין יכול לעבור לעולם הכלכלה, להשתמש בידע שלו מדיני חוזים ולעבור לארגון כמו מטה של בית חולים או חברת הייטק בתור כלכלן, היא אומרת.
מכיוון ששינויי קריירה הופכים למקובלים יותר, משך שנות התעסוקה גדל ויש יותר רצון למימוש והגשמה מקצועית, השאלה הופכת פחות מ"האם לעשות שינוי קריירה" ל-"מתי נכון לעשות שינוי". התשובה לכך היא כמובן לא חד משמעית אך ככלל אצבע צריך לבדוק מהו מצב הקריירה שלכם – האם אתם בנסיקה? בסטגנציה או דעיכה? במידה ואתם מתקדמים עדיף לא לעצור את המומנטום ולדחות את ביצוע השינוי. במידה ואתם מרגישים שאין לכם לאן להתקדם בקריירה הנוכחית, יכול להיות שהגיעה העת לשינוי.


 
להמשך קריאה: עולם העבודה הסמוי מתגלה
תגיות: שינוי קריירה, חיפוש עבודה, מנטורינג לקריירה
 
0c64265eb6170384ae8511e4_1920
דניאלה פנתה אלי לפני יומיים וביקשה להתייעץ איתי. דניאלה, מנהלת שיווק מנוסה, נמצאת בין עבודות כחודשיים, לאחר שהארגון שבו עבדה עבר תהליך רכישה מוצלח, שהוביל לצמצומים מאסיביים בכח האדם.
"הציעו לי משרה נהדרת. מדובר במשרה של מנהלת שיווק ומותג, בחברה ידועה מאד, שיצאה עכשיו עם מותג חדש וצריכה תוך חודש להכניס מישהו לתפקיד."
"נשמע נהדר", אמרתי. "אז מה ההתלבטות?"
"העניין הוא" אמרה דניאלה, "שהמשרה הוגדרה כמשרה זמנית למשך 6 חודשים."
"??"
"השאלה היא האם לקחת את התפקיד הזה, או להמשיך לחפש הזדמנות אחרת, מתוך הנחה שתהיה הזדמנות טובה יותר?"
שאלה טובה, אין ספק. דניאלה מנהלת איכותית, עם רזומה מכובד וניסיון משמעותי בתחום.
מצד אחד, המשרה נשמעת משרה מעניינת ומקצועית.
מצד שני, דניאלה נחושה להצליח במציאת עבודה חדשה ועבודה זמנית נשמע כאופציה הפחות מבטיחה.
אני רוצה לקחת אתכם לתוך השיחה שלי עם דניאלה ולשתף אתכם ב – 5 טיפים,
שעזרו לה ויכולים לעזור גם לכם לגבש החלטה האם כדאי לקחת הצעה שמציעים לכם לתפקיד זמני.
1. אופק למשרה קבועה: האם יש אופק שהמשרה הזמנית תהפוך למשרה קבועה, היות ותכולת העבודה עומדת להתרחב, או שעומדים להיכנס פרויקטים נוספים שיגדילו את כמות העבודה לכדי משרה קבועה? במקרה של דניאלה, מדובר בחברה גדולה ויש פוטנציאל שהמשרה הזמנית תהפוך לקבועה, ויותר מכך, יש אפשרות שהעבודה של דניאלה תכניס פרויקטים נוספים שיגרמו לכך שהיא תייצר עבור עצמה משרה קבועה לאורך זמן.

2. הזדמנויות בארגון: האם יש בחברה מחלקות אחרות, או האם יש חברות בנות או חברות אחיות, שניתן לעבור אליהן לאחר סיום התפקיד. גיוסים בתוך החברה / בין חברות הרבה יותר קלים ומהירים מאשר גיוסי חוץ.
3. המלצות: גיוס למשרה מקצועית יכול להניב קשרים והמלצות לארגונים אחרים ולמקבלי ההחלטות. מנהלים בחברה, שמרוצים מהעבודה שלכם, אבל לא מסוגלים להציע משרה בשלב זה, יכולים לשמש ממליצים משמעותיים בחברות אחרות.
4. נטוורקינג: העבודה עצמה מייצרת נטוורקינג מעולה עם לקוחות, ספקים, עובדים ומנהלים בתחום העיסוק שלכם. במידה והעיסוק הזמני אכן עונה על הקריטריונים המקצועיים, כדאי ומומלץ לקחת את ההצעה. עבור דניאלה, העבודה בחברה גדולה ובתפקיד בעל חשיפה גבוהה לממשקי עבודה מרובים, יאפשרו לה להכיר ולהיות הרבה יותר מוכרת סביב עשייה מקצועית ולא רק סביב חיפוש עבודה. משמקים כאלו מייצרים היכרויות אישיות, שבהחלט יכולות לסייע לה למציאת התפקיד הבא.
5. מיתוג: האם החברה עצמה היא חברה ידועה והאזכור של שם החברה בקורות החיים יכול לשרת אתכם בהמשך? עבור דניאלה זה היה קריטי, כי עד עכשיו היא עבדה במותגים קטנים וכעת החשיפה לעבודה במותג גדול יכולה לפתוח לה הזדמנויות תעסוקה בחברות מסדר גודל הרבה יותר גדול מאלו שעבדה בהן עד כה.  
מנהל באחד הארגונים שליוויתי סיפר לי כי אצלו בארגון טבעו של כל תפקיד זמני להפוך לקבוע
ולכן זמני הוא הקבוע החדש.
אמנם לא כל משרה זמנית תהפוך לקבועה, אבל יש בהחלט פוטנציאל אמיתי להפוך משרה של כמה חודשים למשרה משמעותית לאורך זמן.
ובנוגע לדניאלה, כמובן שלמשוואה נכנסים עוד הרבה משתנים. אחד מהם הוא רמות השכר שמציעים לה.
למעשה, לאחר תהליך של משא ומתן (כן, יש תהליך מו"מ כעל שכר גם במשרות זמניות) רמות השכר שהציעו לדניאלה היו משתלמות ויחד עם האופציות שיעמדו בפניה לאחר צבירת הניסיון בחברה (גם ניסיון זמני הוא ניסיון משמעותי) והעמדת המותג של החברה לצידה (בקורות החיים ובראיונות הבאים, במידה ותצטרך), החליטה דניאלה להשיב בחיוב.

קריירה חדשה מתחילה כאן: עולם העבודה הסמוי מתגלה
תגיות: חיפוש עבודה, שינוי קריירה, מנטורינג לקריירה

אבי הוא איש צבא שפרש מהשרות בגיל 44 בדרגת סא"ל.
אבי שירת ביחידת שדה ובתפקיד האחרון שלו היה מג"ד צנחנים. אבי בעל תואר ראשון אך הניסיון התעסוקתי היחידי שהיה לו היה מהשרות הצבאי.
הצבא היה כל עולמו והשחרור מהצבא, למרות שלא הגיע בהפתעה, היה מוזר לו והשאיר אותו חסר אונים.
כשבחנו את היכולות של אבי בתהליך האבחון, היה ברור כי לאבי יש יכולות ארגוניות וניהוליות מרשימות;
הוא ניהל והוביל כוחות רבים, הוא התגלה כבעל יכולת גבוהה לעמוד בלחצים, כאדם המסור מאד לעבודתו, איש עבודה.
לאבי היה ברור שהוא רוצה להמשיך לעבוד, לתרום ולהיות פעיל ולכן שני פרמטרים מרכזיים הנחו את הייעוץ האישי במקרה שלו:
הראשון הוא להבין מהם התחומים שבהם הוא יכול להביא לידי ביטוי את כישוריו,
והשני הוא לספק לו כלים משמעותיים לניהול תהליך מציאת העבודה.
זאת הייתה למעשה הפעם הראשונה בה אבי יצא לשוק העבודה, לא היה לו ניסיון בראיונות עבודה וזו גם הייתה הפעם הראשונה בה התבקש לכתוב קורות חיים. אבי היה נחוש מאד, לא ויתר והיה מוכן לכל התמודדות.
במהלך האבחון הצלחנו להגדיר בצורה מדויקת את יכולותיו, ולשנע את כישוריו מהתחום הצבאי לתחום האזרחי:
אבי למד לתרגם ולבטא את יכולותיו המקצועיות והניסיון שרכש בשירותו הצבאי לשפה "האזרחית" וזמן לא רב לאחר מכן כבר הרגיש מוכן לצאת לשוק העבודה.
אבי התמודד על תפקיד מנהל אגף ברשות מקומית, הרשים את מראייניו וקיבל את התפקיד.
בראיון העבודה אמר לו המנהל המגייס שזאת פעם ראשונה שהוא פוגש איש צבא שמצליח לתאר בשפה כל כך פשוטה וברורה מה הניסיון שלו ואיך הניסיון הזה רלוונטי לתפקיד עליו הוא מתמודד. 


קריירה חדשה מתחילה כאן: עולם העבודה הסמוי מתגלה
תגיות: חיפוש עבודה, שינוי קריירה, מנטורינג לקריירה